An electrostatic CRT has parallel deflection plates 1.5 cm long and 6mm apart. The screen is 55cm from the centre of the deflecting plates. The deflecting and accelerating potentials are 150 V and 2.5 kilovolts respectively. Determine the:


 Ld = length of deflecting plates, m

 d = distance between deflecting plates,m
m = mass of the electron ,kg
L = distance between screen and the centre of the deflecting plates, m
Ea = accelerating voltage to the plates, volts
Ed = deflecting potential of the plates

(I) Velocity of the electron
Soln
Velocity of electron,  Vox = √{(2eEa)/(m)}
Ea = 2500 v
Ed = 150v
Ld = 1.5cm
L = 55cm
d = 6 mm
m = 9.1094 x 10^-31 kg
e = 1.6022 x 10^ -19 Coulombs

= {√ (2 x 1.6022 x 10^-19 x 2500)/(9.1094x 10^-31)}
= √ 8.794x 10^ 14
= 29655037.64 m/s

(II) Amount of deflection

D = {((L x Ld x Ed)/(2 x d x Ea)) x (m)}
    = {((0.55 x 0.015 x 150)/(2 x 6 x 10^-3 x 2500))}
    = 0.04125 m

(III) Deflection sensitivity
  
          = { ( Ld x L )/(2 x d x Ea)}
          = { ( 1.5 x 10^ -2 x 0.55)/(2 x 6 x 10^ -3 x 2500)}
          = 2.75 x 10^ -4 m/ volt
(IV) Deflection factor
           = 1/deflection sensitivity
            = 1/ ( 2.75 x 10^ -4)
            = 3636.3636 volt/meter

Comments

Popular posts from this blog

Electron released from the cathode CRT is accelerated to the anode by accelerating potential of 2kV in time 0.25 microseconds. Taking the mass of the electron m = 9.1 x 10^-31kg and electron charge e = 1.6 x 10^-19C .Determine:

Explain Rutherford atomic model